توضیحات تکمیلی در مورد فرمولهای ساخت لحیمهای طلا

1191 ۰

 در جدول صفحه ۳۱ ژورنال جواهرات ایرانی به شرح زیر؛ در ۶ سطر اول جدول برای تعدادی از همکاران محترم سوال ایجاد شده است که طی این نوشته ۳ صفحه ای، به این سوالات پاسخ داده میشود  .

سوال شما : اگر به یک گرم طلای ۱۸ عیار حتی ۵۰ سوت کادمیوم اضافه کنیم ؛ لحیم از ۱۸ عیار کمتر میشود و این تقلب محسوب میشود پس نمیتوان از این لحیم برای طلای ۱۸ عیار استفاده نمود پس جدول شما اشتباه است .

پاسخ :

از توجه همگی شما سپاسگزاریم . خوشبختانه جدول فوق، کاملا درست است فقط بهتر است به همراه جدول کمی توضیح بیشتر ارائه دهیم:

در ردیفهای اول تا ششم از بالا؛ لحیم بدست آمده به اندازه ۵۰ الی ۱۲۵ سوت کمتر از ۱۸ عیار خواهد بود که اگرچه مقدار بسیار ناچیزی است ولی باز هم ۷۵۰ کامل نخواهد بود .

دقت بفرمائید :

۱ ) عدد طلای ۱۸ عیار هم دقیقا ۷۵۰ نیست وطبق محاسبات جدول صفحه ۴ همین ژورنال ؛عدد دقیق آن برابر است با:  925/749 . یعنی از نظر ریاضی؛  شما هنوز ۵۰ سوت الی ۷۵ سوت  برای اضافه کردن کادمیوم جا دارید و این اشکال خاصی در عیار ۱۸ طلا ایجاد نمیکند و همانطور که ملاحظه می نمایید ما هم برای اینکه برای عده ای از دوستان  شک و شبهه  ایجاد نشود در قسمت لحیم بدست آمده یعنی ستون دوم این ۶  سطر عبارت ۱۸ عیار را ذکر نکرده ایم پس جدول اشتباه نیست.

۲ ) این نوع لحیم ( ردیف ۱ الی ۶ ) در قطعات دست ساز که به لحیم بیشتری نیاز دارند استفاده می شود . در این قطعات، سازنده از ابتدا میزان حدودی لحیم را سنجیده و مابه التفاوت آن ؛ شمش به قطعه اولیه یا پایه جواهر اضافه می کند . عیار اسمی این پایه ها در قطعات کوچک از ۷۵۱ الی ۷۵۵ و در قطعات بزرگتر حتی تا ۷۶۰ و ۷۷۰ هم بالا میرود تا پس از لحیم کاری ؛ در صورت ذوب مجموعه قطعه ، عیار کل از ۷۵۰ کمتر نشود .

همانگونه که در شکل زیر نیز می بینید در سایتهای معتبر علمی خارجی هم طلای ۱۸ عیار را کاملا ۷۵۰ نمی نویسند و میزان آنرا حداقل ۷۵۱ در نظر میگیرند.

همچنین در سایت زیر که یکی از مراجع مهم ترکیبات مواد شیمیایی و فلزات است درصد های ۵/۷۵ را برای آلیاژ طلای زرد در نظر گرفته است. که در کارهای دست ساز ؛  کم بودن ناچیز عیار لحیم ردیفهای اول تا ششم جدول را حل می کند.

همچنین شما برای ساخت لحیم طلای ۱۸ عیار می توانید از فرمولهای زیر نیز استفاده بفرمائید.

فراموش نفرمائید که بارعایت نسبتهای عیار طلا ؛ به تعداد نامحدود میتوانید لحیم و آلیاژ بسازید و انواع لحیم به  سه نوع لحیم نرم و سفت و متوسط ؛ ختم نمیشود .

( برای دریافت اطلاعات بیشتر در موردآلیاژهای طلا –  لحیم و لحیمکاری؛  صفحات ۴ – ۶ و ۷ ژورنال را حتما مطالعه بفرمائید.)

نوع لحیم طلای ۱۸ عیار زرد رنگ درصد عنصر فلزی به کار رفته نقطه ذوب بر حسب
°C
طلا نقره مس روی ایندیوم کادمیوم
لحیم نرم ۷۵.۰ ۵.۰ ۹.۳ ۶.۷ ۴.۰ ۰ ۷۲۶ – ۷۵۰
لحیم متوسط ۷۵.۰ ۶.۰ ۱۰.۰ ۷.۰ ۲.۰ ۰ ۷۶۵ – ۷۸۱
لحیم سفت ۷۵.۰ ۶.۰ ۱۱.۰ ۸.۰ ۰ ۰ ۷۹۷ – ۸۰۴
لحیم متوسط ۷۵.۰ ۲.۸ ۱۱.۲ ۹.۰ ۰ ۲.۰ ۷۴۷ – ۷۸۸
لحیم سفت ۷۵.۰ ۱۵.۰ ۱.۸ ۰ ۸.۲  793- 822
نوع دیگر  لحیم ۷۵.۵ ۱۲.۵ ۹.۵ ۲.۵ ۰ ۰ ۸۸۲ – ۸۶۰

 بدیهی است این نشریه به کمک همه شما عزیزان و از طریق انتقادات و پیشنهادات سازنده شما پیشرفت خواهد کرد. از اینرو خواهشمندیم هرگونه نظر در مورد اشتباهات تایپی – درخواست توضیح بیشتر – مطالب درخواستی –  سوالات علمی و … و در کل هرگونه نظرسازنده را از طریق واتس اپ یا تلفن همراه  ؛ با ما درمیان بگذارید .

شماره تماس واتس اپ سردبیر : ۰۹۱۹۰۶۸۴۵۰۰          با سپاس و احترام فراوان سپهرکیا

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!