در یک کلام دو فصلنامه ” جواهرات ایرانی” ؛ رویکرد آموزشی و خدمات رسانی دارد و بطور اختصاصی فقط در زمینه صنعت طلا و جواهر فعالیت می نماید.

اصلی ترین رسالت این نشریه آموزش تخصصی است همه ما میدانیم که حرفه طلا و جواهر سازی یکی از بنیادی ترین و تاریخی ترین صنایع ایرانی ؛ در جهان به شمار می آید. اما وقتی به موقعیت کنونی کشورمان در صنعت طلا و جواهر جهان نگاه میکنیم، به وضوح در می یابیم که کشور ما امروز نمیتواند حرف اول را در صنعت طلاسازی دنیا بزند و این موضوع برای مردم ایران اصلا جالب و شایسته نیست. بنابراین واجب است که فردایی بهتر برای این رشته تخصصی تدارک دیده شود.

شاید یکی از مهمترین دلایل این موضوع تحریمها باشد ولی عوامل مهم دیگری نیز که ریشه در فرهنگ ما دارد بسیار دخیل هستند. نوع نگرش مردم به این صنعت و فرهنگ بازار که تمایل زیادی به فعالیتهای سنتی و قدیمی دارد عرضه و تقاضای مدلهای قدیمی و سنتی است.

تمایل به ساخت مدلهای کاتالوگهای خارجی مثل ترکیه و ایتالیا و … نگاه به درون کشور را محدودتر کرده ؛ همچنین برخلاف سایر کشور ها، در ایران بخاطر عدم رعایت قوانین کپی رایت ، طراحان عزیز جرات احداث فروشگاه طرح ندارند و همین موضوع دست و بال بسیاری از طراحان را تا حدود زیادی بسته است که امیدواریم این مشکل با فرهنگسازی و رعایت حقوق کپی – رایت؛ که یک موضوع کاملا فرهنگی است و به نحوه نگرش افراد آن جامعه نسبت به خلاقیت های ایده پردازان و نوع احترام به زحمات پدیدآورنده آثار هنری – صنعتی ، بستگی دارد، برطرف گردد. 

قریب به اکثریت فعالان و مدرسین، در بهترین حالت از رشته طراحی صنعتی هستند که ایشان هم بیشتر در زمینه طراحی آموزش می بینند و بطور تخصصی آموزشهای فیزیک  پیشرفته و دانش متالورژی مورد نیاز ساخت طلا را در دوران دانشگاهی تجربه نمی کنند .

به عبارتی ما رشته دانشگاهی با عنوان “کارشناسی ارشد طلا سازی” یا “دکتری طلا سازی” و “کتابهای علمی و تحلیلی طلا سازی” نداریم ( فقط یک مورد کتاب آلمانی که آنهم ترجمه شده است و مبتنی بر فرهنگ کشور آلمان است نه ایران ).

حتی خود من با مدرک کارشناسی فیزیک اتمی – مولکولی و کارشناسی ارشد نانو فیزیک ( که خیلی بیشتر از سایر رشته ها عملا از نظر علمی و فنی به این رشته اشراف تخصصی دارد ) هنوز موفق به اخذ درجه دکترای طلا سازی نشده ام چون چنین چیزی تا این لحظه که بنده در حال نوشتن این مقاله هستم، کلا در رشته های دانشگاهی ما تعریف نشده است. البته دوره های مختلف زیادی توسط جهاد دانشگاهی و دانشکده های زمین شناسی دانشگاهها در شهرهای مختلف کشور برگزار میشود که آنهم بیشتر در زمینه طراحی طلا و جواهر و یا سنگ و جواهر است و بازهم نمیتواند جای رشته های تخصصی در مقاطع ارشد و دکتری طلا سازی را پر کند. 

( امیدوارم این نوشته؛ مسوولان سازمان سنجش و اعضای هیات امنای دانشگاههای فنی را به راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترای طلا و جواهر سازی تشویق نماید. )

در چنین شرایطی دانش آموختگان رشته های فیزیک  – شیمی و همچنین دانش اموختگان رشته های متالورژی ، بخوبی میتوانند با در اختیار قراردادن اطلاعات علمی و تحقیقات خود در زمینه طلا سازی ؛ گام بسیار موثری را بردارند .

هدف اصلی انتشار ژورنال ” جواهرات ایرانی ” در حقیقت پر کردن همین خلاء است و امیدواریم حتی با وجود همه کمبودها و تحریمها بتوانیم دانش خود را در قالب نوشته های ساده و هدفمند در اختیار تولیدکنندگان و فروشندگان طلا ؛ همچنین هموطنان عزیزمان قرار دهیم و با تشویق دیگران برای همکاری ؛ این نیاز آموزشی – فرهنگی را در حد توانمان برآورده سازیم  وامید داشته باشیم که روزی جایگاه و رتبه اولِ بهترین و تخصصی ترین کشور جهان را در صنعت طلاسازی به خود اختصاص دهیم.

همچنین ما خدمات جانبی که در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم به شرح زیر است :

۱ ) علاوه بر ماهنامه الکترونیکی طلا و جواهر سپهرکیا که طرحهای طلا و جواهرات ۳ بعدی قابل پرینت، بصورت ژورنال کاملا وطنی ؛

( خوب یا بد همگی فقط ایده های خودمان هستند و به یاری سایر همکاران طراح، اماده شده و در اول هر ماه از سامانه :

http://sepehrkiya.ir منتشر میشوند)؛ فایل این طرحها نیز در سایت گالری طرح طلای ایرانی به آدرس : http://talayeirani.ir با قیمت بسیار مناسب در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد.

ایجاد این سایت شروع جدید و ایده خوبی است برای طراحانی که بطور مستقل کار می کنند و از طریق سایت میتوانند اقدام به فروش طرحهای خود کنند همچنین این ایده به تولیدکننده هایی که به تنوع موضوع علاقمند هستند اما از هنر طراحی سر رشته ندارند کمک میکند در هر زمان و در هر مکانی که هستند فورا طرح مورد سلیقه خود یا مشتری را دانلود کرده و بدون معطلی پرینت ۳ بعدی گرفته و قطعه مورد نظر را بسازند .

۲ ) سری آموزشهای مقدماتی راینو گلد و نیز Tspline که به زبان بسیار ساده تعلیم داده شده اند و سایر اموزشهای کاربردی و پروژه ای که به مرور زمان در سایتهای شخصی بنده و سایت نشریه؛ لینک آپارات آن به آدرس :   http://aparat.com/sepehrkiya  قرار میگیرد، مناسب حال دوستانی است که هزینه یا زمان شرکت در کلاسهای اموزشی را ندارند . این عزیزان در هرجای کشور عزیزمان که باشند، بطور کاملا رایگان میتوانند به این آموزشها دسترسی داشته باشند.

۳ ) ویژه نامه طلای ایرانی که در قالب سایت نیازمندیهای انلاین، هم آگهی های مربوط به دو ژورنال ما را جمع اوری میکند و هم محل مناسبی است برای درج آگهی های تبلیغاتی انلاین کلیه فعالین رشته طلا و جواهر سازی .

من و همکارانم در مجموعه نشریات جواهرات ایرانی و طلا و جواهر سپهرکیا؛ نهایت تلاش و توان خود را برای کمک به اعتلا و پیشرفت اهدافمان انجام می دهیم و معتقدیم که در هر پست و مقام و جایگاهی و دارای هر درجه علمی که باشیم ؛ رعایت اخلاق حرفه ای و احترام به پیشکسوتان و تلاش برای بروز رسانی دانش در تمامی مشاغل، تنها راه پیشرفت در دنیای مدرن امروز است و بدون روحیه همکاری صادقانه و همدلی ؛ هیچکس به تنهایی در هیچ جای دنیا نمی تواند برای همیشه کسب و کار موفق و مطمئنی داشته باشد .

در نهایت از همه شما بزرگوارانی که با سوالات تخصصی ؛ تماسهای تلفنی و پیامهای دلگرم کننده خود و دعاهای خیرتان؛ دشواریهای این مسیر را هموار و شیرین می کنید بی نهایت سپاسگزارم.

 

با سپاس و احترام فراوان

نازیلا سپهرکیا

پاییز ۱۳۹۸

رزومه مختصر صاحب امتیاز و مدیر مسوول مجله:

۱ ) کارشناس فیزیک اتمی و مولکولی ( گرایش اپتیک -لیزر )

۲ ) کارشناس ارشد نانو فیزیک ( تخصص در شناسایی و محاسبات ساختار کریستالها – جامدات بلوری فلزی و غیر فلزی و نانو ذرات )

۳ ) طلا ساز ( دارای مدرک رسمی سازمان فنی – حرفه ای )

۴ ) صاحب امتیاز و مدیر مسوول ژورنال ( ماهنامه الکترونیکی ) طلا و جواهر سپهرکیا

۵ ) صاحب امتیاز و مدیر مسوول ژورنال ( دو فصلنامه چاپی ) جواهرات ایرانی

۶ ) صاحب امتیاز و مدیر مسوول ماهنامه فیزیک مسافر کهکشان ( به مدت ۱۵ سال / تغییر موضوع داده )

۷ ) مدرس کنکور فیزیک به مدت ۲۵ سال

۸ ) مدرس دوره های طراحی و ساخت طلا و جواهر

۹ ) مدرس دوره های آموزش ضمن خدمت بازاریابی اینترنتی و شرکتهای دانش بنیان – طراحی فروشگاههای اینترنتی – بازاریابی اینترنتی – تجاری سازی محصولات فناورانه.

۱۰ ) کارشناس توسعه فناوری دانشگاه و مشاور شرکتهای دانش بنیان در شهرکهای صنعتی ( ۱۲ سال )

error: Content is protected !!