دلیل پاشیده شدن کادمیوم در حین ترکیب آلیاژ ولحیم طلاو نقره

927 ۰

دلیل پاشیده شدن کادمیوم در حین ترکیب آلیاژ جهت ساختن بدنه اصلی پایه جواهر و یا آلیاژ لحیم چیست و چگونه میتوان از این مشکل جلوگیری کرد ؟

قبل از توضیح در مورد این سوال به جدول زیر توجه می کنیم :

ش نام عنصر فلزی نقطه ذوب بر حسب درجه سانتیگراد نقطه جوش بر حسب درجه سانتیگراد
۱ طلای خالص یا شمش ۲۴ عیار ۱۰۶۳ ۲۶۰۰
۲ طلای ۱۸ عیار بین ۸۹۰ تا ۱۰۳۰
۳ نقره ۹۶۰.۵ ۲۱۷۰
۴ مس ۱۰۸۳ ۲۳۵۰
۵ کادمیوم ۳۲۰.۹ ۷۶۷
۶ روی ۴۱۹ ۹۰۷
۷ ایندیوم ۱۵۶.۶ ۲۰۷۲
۸ پالادیوم ۱۵۵۴ ۳۳۸۷

 قبل ازشروع ساخت لحیم یا آلیاژ حتما به ۵ نکته مهم زیر توجه کنید:

۱ ) افزودن سهم بسیار کوچکی در حد ۱۰۰ سوت از فلز روی ، قبل از ریختن مذاب آلیاژ های مس- نقره – طلا ، به مقدار اندکی اثر احیاء کنندگی دارد و قابلیت ریختگری را افزایش میدهد.

۲ )  نقره بیش از ۳۰۰ سهم از هزار قسمت کادمیوم را در حالت جامد در خود حل میکند بطوریکه مشکل حل نشدن کادمیوم در مس ، در عملیات ریختگری مزاحمت ایجاد نمی کند .

۳ ) محدوده ذوب آلیاژ سه فلز مس – نقره و طلا با افزودن مقدار بسیار ناچیز روی و کادمیوم تا اندازه بسیار زیادی کاهش پیدا میکند و اینکار برای ساختن لحیم های طلا و نقره بهترین کاربرد دارد.

۴ ) اضافه کردن اسید بوریک به مخلوط الیاژ را هرگز فراموش نکنید . چون مانع از رسیدن اکسیژن به ترکیب و ایجاد حباب های هوا و پاشش فلزات می شود .

۵ ) هرگز از طلای دست دوم و نیز طلایی که دارای نقاط اتصال با لحیم است؛ برای ساخت مجدد لحیم و آلیاژ استفاده نکنید چون ممکن است سرب و قلع در ساختار لحیمهای ان به کار برده باشند و آلیاژ شما پس از سرد شدن سوراخ – سوراخ و حبابدار شود و حالت شکنی نیز به خود بگیرد.

۶ ) هرگز از باتری های قلمی و باتری های نیکل کادمیومی برای ساختن لحیم استفاده نکنید ( روش سنتی ) چون نیکل موجود در باتری موجب ایجاد حالت شکنی در آلیاژ تولید شده خواهد شد و لحیم آسیب می بیند.

پیشنهاد : صفحات ۴ و ۶ و ۷ و بخش توضیحات بیشتر در مورد نحوه ساخت الیاژ ها و لحیم ها را حتما بخوانید. هر سطر این مطالب میتواند یک نکته کلیدی بسیار مهم باشد و باعث شود مشکلات حین کار بطور کامل برطرف شود .

سه روش برای جلوگیری از پاشش کادمیوم و روی و سایر فلزاتی که نقطه ذوب کمتری نسبت به آلیاژ های طلا مس و نقره دارند پیشنهاد میشود :

الف ) کادمیوم را به صورت ورقه های بسیار نازک بریده و در لابلای ورقه های طلا و نقره مدفون کنید . در مورد ایندیوم و روی هم همینکار را میتوانید انجام دهید روی این فلزات را نقره و طلا بریزید و حرارت دهید . حرارت را بطور ناگهانی روی مواد اولیه پخش نکنید. بلکه آرام آرام ابتدا بوته را گرم کنید و سپس در حالی که کم کم حرارت شعله را افزایش میدهید، حرکت نوسانی بسیار ارامی هم به بوته بدهید حرارت را تا جایی زیاد کنید که کادمیوم یا روی یا ایندیوم موجود در لابلای نقره و طلا شروع به ذوب کند به محض اینکه ذوب انها شروع شد بوته را بیشتر نوسان دهید تا مایع ذوب شده در حالی که حرارت شعله بالای سر انهاست همچنان به همه نقاط مخلوط نقره و طلا برسد و بار هم ارام ارام حرارت را افزایش دهید دقت کنید وقتی کادمیوم یا روی یا ایندیوم در حالت مذاب و مایع با حالت جامد نقره و طلا در کنار هم مخلوط میشوند ماده حاصل دیگر نه طلا و نقره خالص است و نه کادمیوم و روی خالص بلکه الیاژ و ملغمه ای از ذرات جامد و مایع است که چون خواص فیزیکی انها تغییر کرده پس نقطه ذوب مخلوط حاصل نیز تا حد زیادی پائین امده است. حرارت را کمی بیشتر کنید و آرام ارام ورقه ها یا بار مس را به خورد مخلوط دهید هرقدر این پروسه آرامتر باشد و حرارت ملایمتر ، اجزای الیاژ بهتر در هم جذب و هظم می شوند .

اگر احیانا پس از تکمیل کار احساس کردید مقدار عیار مخلوط کمی کمتر از ۷۵۰ است با افزودن مقدار چند سوت طلای شمش طبق محاسبه های معمول ؛ مقدار عیار لحیم یا آلیاژ را دوباره به حالت دلخواه برگردانید.

*** نکته کلیدی در عملیات فوق ؛ حرارت دادن آرام و ملایم و افزایش حرارت به آرامی او به تناسب ذوب شدن است.

ب ) روش دیگر هم برای زمانی است که از طلای ۱۸ عیار لحیم می سازیم .

ابتدا آلیاژ ترکیب شده طلا – نقره – مس را تا حد ذوب حرارت میدهیم و سپس کم کم حرارت را کاهش میدهیم تا نقطه جوش کادمیوم یا روی یا ایندیوم را رد کند ( کمتر از ان باشد ) به حدود کمی پایینتر از نقطه نقطه ذوب کادمیوم یا روی یا ایندیوم که رسید، خیلی ارام و با حوصله ورقه های کادمیوم و روی را به خورد الیاژ سرخ شده  میدهیم و با پنس ( کادمیوم سمی است ) کم کم کادمیوم را اضافه میکنیم و حرارت میدهیم تا ذوب شود دوباره حرارت را کمی جابجا میکنیم و باز قطعه های دوم و سوم کادمیوم را اضافه کرده و همزمان بوته را تکان می دهیم تا کادمیوم بطور کامل در الیاژ جذب شود باز هم دقت کنیم که با هر بار خوراندن و میکس کردن کادمیوم یا روی یا ایندیوم ؛ نقطه ذوب الیاژ یا لحیم حاصل بسیار پاینتر از قبل شده و نیاز نیست برای ذوب ترکیب ؛ حرارت شعله را افزایش دهید تا عناصر موجود مثل کادمیوم – ایندیوم یا روی و حتی نقره و طلا بسوزد .

ج ) برای لحیم یا آلیاژ نقره،  فلزات مورد آلیاژ مثل نقره – روی – مس – کادمیوم را بصورت نوارهای باریک و نازک نورد کاری کنید و سپس در یک ورق مسطح ولی بسیار نازک نقره مثل کتاب بپیچید و و دلمه پیچ کنید طوری که مطمئن شوید هوا از هیچ درزی وارد نخواهد شد . ( حتما علاوه بر ورقه خارجی نقره ؛ باید نوارهای نقره را به همراه کادمیوم و مس در دلمه قرار دهید چون مس میل ترکیبی با کادمیوم ندارد و نقره ترکیب ایندو فلز را میسر میکند .) سپس بسته را چند بار تا کنید و تا حد امکان کوچک و متراکم کنید و سپس به آرامی شروع به ذوب کنید . حال الیاژ مذکور دوبار نورد کنید و سپس دوباره ذوب کنید تا آلیاژ کاملا همگن شود .

د ) برای لحیم یا آلیاژ طلا ، همان عملیات شماره ج را مو به مو تکرار کنید غیر از اینکه در این حالت ورقه نازک برگ دلمه شما از جنس ورقه نازک طلا خواهد بود .

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!