سایز قطر و ارتفاع چنگ در نگینهای گرد با تراش برلیان

233 ۰

به هنگام طراحی قطعات جواهر ؛ سایز قطر و ارتفاع چنگ در نگینهای گرد با تراش برلیان ۱ الی ۵ میلیمتری چقدر باید باشد تا در حین پرینت و سپس مخراجکاری برای سازنده مشکل ایجاد نکند ؟

ش محدوده قطر نگین گرد با تراش برلیان قطر چنگ به میلیمتر ارتفاع چنگ به میلیمتر
۱ ۱ تا ۱.۵ میلیمتر ۰.۵ ۰.۵
۲ ۱.۵ تا ۲ میلیمتر ۰.۶ ۰.۶
۳ ۲ تا ۲.۵ میلیمتر ۰.۸ ۰.۸
۴ ۲.۵ تا ۳ میلیمتر ۱.۱ ۱.۱
۵ ۳ تا ۴ میلیمتر ۱.۲ ۱.۲
۶ ۴ تا ۵ میلیمتر ۱.۳ ۱.۶

البته دقت بفرمائید اعداد فوق ؛ بسته به وزن مخصوص و سنگینی گوهر؛ می تواند بیشتر هم باشد به عبارتی چنگها باید قدرت و استقامت لازم و توان خمش کافی را برای نگه داشتن نگین داشته باشند.

فاکتور دیگری که در مقدار اعداد فوق موثر است این استکه بر حسب زیبایی طرحی که طراح رسم کرده تعداد چنگ در اطراف یک نگین میتواند از ۲ تا ۶ با حتی بیشتر هم تغییر کند . هرچه تعداد چنگ کمتر باشد ، باید چنگها را قویتر و دارای قابلیت خمش بیشتری طراحی کرد .

زیاد بودن ارتفاع چنگ مشکلی در مخراجکاری ایجاد نمیکند چون با چنگ چین و مته مخصوص مخراجکاری که جهت گرد کردن سر چنگ مورد استفاده قرار میگیرد، میتوان تصحیح لازم را انجام داد اما اگر چنگها کوتاهتر از اندازه مورد نظر باشند و یا ضعیفتر ، و نیز اگر تعداد چنگ کمتری برای نگهداشتن یک جواهر سنگین ، طراحی شود ؛ طرح مورد نظر قابل ساخت نخواهد بود و دارای اشکال است.

گاهی بجای چنگ های استوانه ای از اشکال دیگری استفاده میشود. مانند گلها یا برگهای تزئینی که دور تا دور و حتی روی نگین را پوشانده و موجب اتصال ان به دیواره می شوند .

نوشته مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!