اپال آتشین/Opal

اپال آتشین/Opal

شفافیت: شفاف تا نیمه شفاف  

نام اپال آتشین برگرفته از رنگ این سنگ می باشد که شبیه رنگ آتش است.
اپال آتشین سنگی است با محدوده رنگی زرد نارنجی تا قرمز که رنگ آن به دلیل حضور اکسید آهن در سنگ می باشد و اغلب آن ها نیز نیمه شفاف هستند.

هنگامی که قصد خرید یا انتخاب اپال آتشین را دارید به قدرت رنگ و بازی رنگ آن باید توجه کنید، زیرا بازی رنگ، رنگ و شفافیت در قیمت گذاری آن تأثیر دارد. از این رو اپال های آتشین را در دو نوع تفکیک کرده اند. در نوع اول آن اپال Girasol یا خورشیدی که شفاف و تقریباً بی رنگ بوده و دارای درخششی به رنگ آبی با زمینه های قرمز که بازتاب آتشین از خود به نمایش می گذارد،وجود دارد.نوع دوم هم اپال آبدار مکزیک است که به صورت بی رنگ متمایل به قهوه ای و شفاف وجود دارد.

اپال های مناطق خشک سختی و پایداری بیشتری نسبت به اپال هایی که در مناطق مرطوب و نمناک یافت می شوند، دارند. نگین های این کانی در مقابل فشار و ضربه بسیار حساس و شکننده هستند. برای تمیز کردن آن ها نیز نباید از التراسونیک و بخارشو استفاده کرد. بهترین روش استفاده از آب و صابون است.

مرغوب ترین اپال های آتشین مربوط به مکزیک می باشند. این کشور بزرگ ترین تولید کننده اپال آتشین است؛ البته این کانی در کشورهای برزیل، هندوراس، استرالیا، گواتمالا، اتیوپی، ترکیه و آمریکا نیز یافت می شود.

اعتقادات: این سنگ به دارنده خود انرژی، استقامت و شجاعت می دهد. در زمان های قدیم اپال آتشین را نماد عشق می دانستند.

 

اسامی دیگر: سنگ هفت رنگ، اُپالسنت Precious Opal.

سختی مو: ۶٫۵-۵٫۵
وزن مخصوص: ۲٫۲۳-۱٫۲۵
ضریب شکست نوری: ۱٫۴۷-۱٫۳۷
خواص نوری: _
بازگشت نوری: SR-ADR
شکست دوگانه: ندارد
تفرق نور: ندارد
سیستم کریستالی: بی شکل (آمورف)
رنگ سائیدگی: سفید
فرم شکستگی: صدفی،ناهموار
کیلواژ: ندارد
جلاء: شیشه ای تا رزینی
ترکیب شیمیایی: Sio2nH2O
جرم مولکولی (gm): _
فلورسانس: قوی (سبز،قهوه ای)

مجله جواهرات ایرانی

مطالب مرتبط

نقد و بررسی‌ها

نظر: